Zameranie školy

Hlavným cieľom našej školy je poskytnúť mentálne a viacnásobne postihnutým deťom vzdelanie so zameraním na predprofesijnú prípravu, rozvíjať vedomostné, výchovné a pracovné zručnosti potrebné k sociálnej integrácii detí.

Hlavným poslaním školy je poskytnúť kvalitné vzdelávanie žiakom s mentálnym postihnutím. Ak má toto poslanie prinášať radosť a úspech, musí predovšetkým začínať, ale i končiť láskou k deťom.
V škole sa vzdelávajú deti - mentálne a viacnásobne postihnuté vo veku 6 až 16 rokov. Vyučovanie prebieha formou individuálneho prístupu, špeciálnych metód, ktoré zabezpečujú kvalifikovaní učitelia - špeciálni pedagógovia. Vzdelávanie v bežných triedach je najviac podobné vzdelávaniu v bežnej základnej škole. Cieľom edukácie našich žiakov je rozvíjanie individuálnych schopností a predpokladov žiakov s mentálnym postihnutím tak, aby si osvojili vedomosti, zručnosti a návyky potrebné pre ich ďalší život a profesionálnu prípravu. Dôležité je pripraviť ich pre praktický život tak, aby sa mohli integrovať do spoločnosti.
Vzdelávanie sa uskutočňuje cez sústavu vzdelávacích predmetov, z ktorých najviac je zastúpený slovenský jazyk, matematika, pracovné vyučovanie a telesná výchova. Nechýba však ani zemepis, fyzika, chémia, občianska výchova, dejepis, prírodopis a výchovné predmety. V nižších ročníkoch sa vzdelávanie uskutočňuje formou hry ako metódy edukácie. Všeobecne sa edukácia uskutočňuje podľa zásad, metód, formami a prostriedkami vhodnými pre ľahko mentálne postihnutých žiakov. Vzhľadom k zníženému počtu žiakov v triedach (6 - 10) je zabezpečený individuálny prístup špeciálnych pedagógov k žiakom.
Žiaci, ktorí ukončia 9. ročník našej školy, môžu pokračovať v odbornej príprave na odbornom učilišti, ktoré realizuje profesionálnu prípravu žiakov v trvaní 1 - 3 rokov v učebných odboroch napr. murár, stolár, záhradník, opatrovateľka, krajčírka, šička, pomocný kuchár a podobne.
Prvoradou snahou všetkých pedagogických pracovníkov školy je príprava našich žiakov na ďalšie vzdelávania v odborných učilištiach a praktickej škole, čo sa nám už dlhodobjšie darí. A to je najlepšia vizitka našej práce - najväčšia odmena každého učiteľa

Zameranie praktickej školy

Po absolvovaní špeciálnej základnej školy žiaci majú možnosť pokračovať vo vzdelávaní v praktickej škole. Praktická škola poskytuje vzdelávanie a prípravu na jednoduché pracovné činnosti žiakom menej zručným s mentálnym postihnutím, ktorí ukončia ŠZŠ z variantu B a C. a nemôžu vzhľadom k svojmu postihnutiu pokračovať na OU. Je to samostatný typ školy. Patrí pod priame riadenie riaditeľky ŠZŠ. Majú spoločné riaditeľstvo. a spoločný rozpočet. Výučba spočíva v príprave žiakov pre život v rodine.

Výučba v praktickej škole je trojročná, v každom ročníku dostávajú žiaci vysvedčenie. Škola má žiakom poskytnúť možnosť fyzicky a psychicky dospieť tak, aby mohli samostatne žiť v domácom prostredí alebo v chránenom bývaní a pracovať v chránenom pracovisku. Úlohou praktickej školy je pripraviť žiakov na život v rodine – na sebaobsluhu a praktické práce v domácnosti.

Prezentácia pri 60. výročí založenia školy                    [pptx]                    [ppt]