Jedno zo sídel ŠZŠ, budova ZUŠ na Salvovej ulici

V budove Azylového domu bola ŠZŠ v minulosti tiež

História školy

Začiatky komplexnej a systematickej starostlivosti o mentálne postihnutých žiakov v okrese Rimavská Sobota sa datujú od roku 1949, kedy bola zriadená Osobitná škola pre mládež duševne vadnú. Výuka bola započatá od 1. 9. 1949. Prvým riaditeľom školy bol Zoltán Čorbai. Vyučovanie prebiehalo v dvoch triedach. Škola bola umiestnená v budove bývalého Sémanovho ústavu. Dlhý čas škola pôsobila v priestoroch ZUŠ na Salvovej ulici a v budove Azylového domu na Hviezdoslavovej ulici. Od roku 1976 pôsobil vo funkcii riaditeľa školy Ján Brzáč, ktorého v roku 1984 vystriedal vo funkcii Aladár Kišš. Od školského roku 1989/1990 bol riaditeľom školy Alexander Gembický. V tomto období bol zaznamenaný nárast počtu žiakov a tried a v školskom roku 1992/1993 sa škola stala plneorganizovanou.

Významným rokom bol rok 1994, kedy boli škole udelené nové priestory v bývalom objekte SOUP na Bottovej ulici. Slávnostné zahájenie výchovno-vzdelávacieho procesu sa uskutočnilo 16. 12. 1994. Od školského roku 1994/1995 sa riaditeľkou školy stala PaedDr. Helena Husárová. V tomto roku bola uskutočnená rekonštrukcia pavilónu A hlavnej budovy a vznikli lepšie podmienky na vyučovanie. 2.2. 2000 bol otvorený Denný stacionár Občianskeho združenia VIENALA, ktorého náplňou je poskytovať služby ťažko postihnutým deťom z blízkeho i širokého okolia. V tomto roku sa zmenil aj názov školy na "Špeciálna základná škola". Od roku 2001/2002 bola pri ŠZŠ zriadená Praktická škola ako samostatný subjekt s cieľom poskytovať vzdelanie pre žiakov variantu B a C a slabších žiakov variantu A. Od školského roku 2005/2006 pracuje pri škole Centrum špeciálnopedagogického poradenstva, ktoré poskytuje služby rodičom a žiakom celého regiónu.

Od roku 1994 sídli škola na Bottovej ulici v Rimavskej Sobote